W dzisiejszych czasach na rynku aż roi się od wielu reklam różnego rodzaju kredytów dla firm. W każdej z nich mówi się, że jest to najbardziej atrakcyjna oferta i najlepiej dopasowana do potrzeb przedsiębiorców. Kiedy jednak rzeczywiście szukasz konkretnego sposobu finansowania planowanej przez Ciebie inwestycji, stajesz przed niezwykle ważnym wyborem – która oferta będzie odpowiednia.

Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie rodzajów kredytów dostępnych na rynku. Dzięki temu będziesz mógł podjąć wybór odpowiedni dla Twojego przedsiębiorstwa.

1. Kredyt obrotowy

Jest on wypłacany na bieżące funkcjonowanie firmy, aby zapewnić płynność finansową. W zależności od potrzeb klientów, może być przeznaczany na finansowanie bieżących opłat, pensje dla pracowników, jak również spłacanie rat innych kredytów.

Zaletą tego rodzaju kredytu jest szybka wypłata środków – w przeciągu około 10 dni roboczych na przelanie środków (w tym siedem dni na decyzję banku i dwa na wypłatę środków).

2. Kredyt inwestycyjny

O ile wariant obrotowy może być przeznaczany na różne cele, o tyle pieniądze w modelu inwestycyjnym wypłaca się wyłącznie na konkretne inwestycje. Zanim przedsiębiorca zgłosi się do banku, powinien przygotować szczegółowy plan inwestycji i przedłożyć go doradcy w banku. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, kiedy firma nie zamrażać pieniędzy w inwestycji, która przyniesie zyski po czasie.

Jak każdy kredyt, również ten inwestycyjny jest oprocentowany, w związku z czym należy pamiętać o tym, że trzeba będzie oddać również odpowiedni procent.

3. Linia kredytowa w rachunku

W momencie, kiedy to przedsiębiorca potrzebuje pomocy finansowej w ramach codziennego funkcjonowania firmy, najlepszym rozwiązaniem byłaby linia kredytowa w rachunku. Jest to bowiem metoda finansowania niezwykle praktyczna i elastyczna. W większości przypadków jest także najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Linia kredytowa w rachunku polega na tym, że bank udziela odpowiedniej wysokości limit na koncie, co pozwala na wykorzystanie większej sumy pieniędzy, niż ta na koncie. Co ważne, to przedsiębiorca sam ma wpływ na to, ile pieniędzy z kredytu pobierze.