Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z różnych metod finansowania. Przeglądając oferty rynkowe bardzo często możemy napotkać propozycje leasingu bądź kredytu. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między obiema metodami finansowania? Czy wiesz, jakie są wady lub zalety każdej z nich. Poniżej znajdziesz wszystkie te informacje, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej metody, dostosowanej do Twoich potrzeb.

Czym jest leasing

Jak zapewne zauważyliście, ta metoda najczęściej dotyczy konkretnych przedmiotów czy sprzętów. Większość z nas słyszała o leasingu urządzeń biurowych czy samochodów. W takich przypadkach sprzęt należy do firmy, która świadczy usługę leasingu, natomiast dane urządzenie czy auto wykorzystywane jest przez klienta. Oczywiście w przypadku uszkodzenia urządzenia, koszty ponosi klient.

Niewątpliwą zaletą leasingu jest krótki czas usługi, najczęściej od 2 do 5 lat. Warto wspomnieć także o niewielkiej ilości formalności do spełnienia. Dlatego też taka forma wybierana jest przez wielu przedsiębiorców, którzy uzyskują ekonomiczną drogą niezbędny sprzęt.

Komu polecany jest kredyt

Kredyty najczęściej zalecane są przede wszystkim w przypadku nieruchomości. Ze względu na ich niezwykłą popularność wiele banków wprowadziło osobne gałęzie ofertowe, traktujące wyłącznie o kredytach dla przedsiębiorców.

W odróżnieniu od leasingu, w przypadku kredytu niestety należy spełnić więcej warunków i wypełnić sporo formalności, łącznie z zaświadczeniami z ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Jednocześnie bank może mieć wgląd w finanse firmy. W przypadku kredytu wymagany jest stosunkowo wysoki wkład własny.

Co jednak sprawia, że wielu przedsiębiorców woli kredyt od leasingu? Sprzęty czy nieruchomości, na które bierze się kredyt są już własnością danego przedsiębiorcy, a nie instytucji, która udziela finansowania.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam dobrać odpowiednia metodę finansowania dla Waszej działalności i poszczególnych sprzętów, które planujecie uzyskać.