Osoby zaczynające własną działalność gospodarczą powinny dokładnie przeliczyć ponoszone koszty. Są one tak wysokie, że każdy młody przedsiębiorca stara się optymalizować koszty. Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów jest między innymi leasing, np. sprzętu biurowego.

Jeśli już zdecydujesz się na tę formę finansowania, wiele banków zapewne będzie proponować Ci „najlepszą” ofertę. W takich wypadkach niezwykle ważne jest, abyś dokładnie zapoznał się z warunkami leasingu. Jednym z elementów tego rodzaju usługi jest wybór harmonogramu spłaty. W zależności od Twojej wiarygodności finansowej oraz specyfiki zamówienia przybliżyć Ci tę niezwykle ważną kwestię, przedstawiamy kilka najpopularniejszych harmonogramów spłaty leasingu.

STANDARDOWE WPŁATY

W naszym kraju obowiązują przepisy, obejmujące tzw. Zmienną stopę procentową, zwaną również jako Wibor bądź Euribor. W rezultacie, decydując się na tego rodzaju sposób finansowania, zobowiązujesz się do comiesięcznej spłaty równych rat.

Należy jednak pamiętać, że w takich przypadkach istnieje możliwość zmiany wysokości stóp procentowych. To z kolei skutkuje zmianą wysokości ostatecznej raty w danym miesiącu. Oznacza to, że przez okres spłaty leasingu wysokość raty może się zmieniać, w zależności od aktualnej stopy procentowej.

NIESTANDARDOWE WPŁATY

Oprócz standardowego modelu spłaty kwoty leasingu banki proponują kilka innych sposobów, które można dobrać w zależności od indywidualnych preferencji. Najczęściej spotkać można przede wszystkim:

– harmonogram sezonowy – świetne rozwiązanie dla wszystkich firm, których działalność opiera się na konkretnych sezonach. Chodzi u między innymi o letnie ośrodki wypoczynkowe, ośrodki narciarskie czy przedsiębiorstwa oferujące ozdoby świąteczne; w tym przypadku raty spłacamy w konkretnym sezonie, kiedy działalność przynosi największe zyski,

– raty balonowe – harmonogram, w którym jedna z rat jest znacznie większa od pozostałych,

– raty malejące – w tym rozwiązaniu raty początkowo są stosunkowo wysokie, w kolejnych miesiącach zaś stopniowo maleją,

– raty kwartalne – rozwiązanie, od którego ostatnio się odchodzi – klient opłaca raty co trzy miesiące.

Mamy świadomość, że każde wspomniane tu rozwiązanie posiada zarówno plusy, jak i minusy. Dlatego też, decydując się na leasing konkretnych sprzętów, samochodu i innych, skontaktuj się wcześniej ze specjalistami, zajmującymi się na co dzień tego typu finansowaniem. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się, jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza.